Najbližší program Barmusea? Dospelí sa naučia žonglovať a deti poteší divadielko Pinokio

Objektová manipulácia a práca s predmetom či novinky zo sveta koncertného dizajnu a inteligentných svetiel. Kultúrne centrum Barmuseum na Malej hore v Martine opäť prináša sériu workshopov, na aké inde tak ľahko nenarazíte.

Naučte sa žonglovať

Už v sobotu 26. októbra sa budete môcť naučiť základné techniky žonglovania, osvojenia manipulačných princípov a prácu s predmetom ako takým. Tým je myslený akýkoľvek objekt, rekvizita, alebo časť kostýmu. Veci okolo nás majú priam neuveriteľné možnosti využitia. Objavte kreatívne spôsoby a oslňte tak priateľov či blízkych.

Učiť sa môžete od skúseného lektora, ktorým je Václav Jelínek – absolvent DAMU v odbore herectvo alternatívneho a bábkového divadla. Momentálne je hercom na voľnej nohe, lektorom, žonglérom, muzikantom a performerom všetkého druhu. Nezameniteľná polovica žonglérsko – divadelného dua Bratři v triku. Pôsobil tiež ako pedagóg žonglovania na katedre pantomímy HAMU a ako občasná lektorská výpomoc v centre pre nový cirkus CIRQUEON.

Workshop na tému „busking“

V pondelok 28. októbra sa zas môžete naučiť ďalšie novinky zo sveta koncertného dizajnu a inteligentných svetiel, ktorými vás opäť prevedie Karel Šimek.

Hlavnou témou najnovšieho workshopu je „Busking“, čo je princíp live svietenia, kedy nie je vopred daný žiadny koncept a všetko čo sa robí je “naživo z ruky a citu”. Chýbať však nebudú ani všeobecné informácie k svieteniu či nastavenia pultu na pre tento typ „živého“ svietenia.

Oba workshopy sú súčasťou vzdelávacieho projektu Okno cez umenie a sú realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Vstup je voľný. Viac informácií nájdete aj na stránke www.barmuseum.eu.

Pinokio pre najmenších

Neklam, inak ti narastie nos. Veta, ktorú poznajú celé generácie v spojitosti či už s detskou knihou od Carla Collodiho, alebo animovanou klasikou od Walta Disneyho. Teraz ju však možno zažiť aj v podobe bábkového divadla v Martine.

Pinokio je už dnes legendárnym príbehom o drevenom neposlušnom panáčikovi, ktorý po nespočetných dobrodružstvách napokon zmúdrie a premení sa na skutočného chlapca. Kultúrne centrum Barmuseum na Malej hore v Martine privíta Těšínske divadlo Bajka, ktoré tento príbeh všetkým divákom bez rozdielu veku nanovo prerozpráva.

Loutková scéna Těšínskeho divadla – Scena Lalek Bajka má v bábkovom divadle už dlhoročnú tradíciu s bohatou históriou. Prostredníctvom ich inscenácií každým rokom ožívajú nielen klasické rozprávky, ktorými zabávajú i poučujú najmenších divákov. V divadielku Pinokio sa predstavia talentovaní bábkoví herci ako Dorota Grycz (Víla, Principálka, Selka, Cvrček), Jakub Tomoszek (Geppetto, Lišák, Harlekýn), Ewa Kus (Pinokio, Kolombína, Pierot) a Jakub Chromčák (Pinokio).

Těšínske divadlo Bajka – Pinokio môžu návštevníci vidieť už v nedeľu 20. októbra o 16:00 hod. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Foto: Těšínske divadlo Bajka