Práca s hlasom, hra na bicie či žonglovanie. To je len zlomok z pestrej ponuky workshopov, ktoré tohto roku so sebou do Kultúrneho centra Museum v Martine opäť prináša projekt Okno cez Umenie.
Projekt je zameraný na podporu mladých talentov. Približuje im proces umeleckej tvorby a ponúka predovšetkým zážitky, ktoré by inak nemali možnosť zažiť tradičným vyučovaním. Cieľom workshopov nie je len naučiť, ale „otvoriť okno“, ktorým môžu nazrieť, inšpirovať sa a posunúť sa k novému umeleckému smerovaniu.
Okno cez Umenie svoje workshopy úspešne organizuje už piatym rokom. Spolupracuje so špičkovou umeleckou scénou, vďaka ktorej mu nikdy nechýbajú profesionálni lektori a svoj program prispôsobuje dopytu zo strany účastníkov. V priebehu mesiaca september je tak možné v Kultúrnom centre Museum, ktoré sa nachádza v priestoroch Slovenského národného múzea v Martine, zúčastniť sa prvých troch workshopov.
26. septembra – Pavel Fajt – Workshop hry na bicie nástroje
Brnenský bubeník Pavel Fajt patrí medzi alternativných hudobných tvorcov a jeho hudba sa pohybuje niekde na pomedzí world music, art – rock, folk – rocku a experimentálnej elektronickej hudby. V rámci workshopu predstaví stručnú charakteristiku svojho vlastného štýlu, pohľad na hru na bicie, na hudbu i rytmus. Chýbať nebude ani cvičenie a hranie so žiakmi.
27. septembra – Adam Jarchovský – Workshop na tému žonglovania ako výrazového prostriedku nového cirkusu
Adam Jarchovský je žonglér a cirkusový pedagóg, zakladateľ dua Bratři v tricku a metodický vedúci lektorského tímu pražského Cirqueon – centra pre nový cirkus. Cieľom workshopu je osvojiť si techniky a princípy žonglovania v kontexte nového cirkusu. Dôraz bude kladený na to, aby každý účastník dokázal využiť možnosti žonglovania v rámci svojej vlastnej umeleckej tvorby. Workshop nevyžaduje žiadne predchádzajúce žonglérske skúsenosti, avšak nie sú na škodu.
24. októbra – Milli Janatková –Workshop hudobnej tvorby a improvizácie
Mili Janatková je česká speváčka, multiinštrumentalistka, skladateľka a lektorka. Jej workshop kombinuje dych, hlas, techniku, rytmus, nenáročný pohyb i hru na hudobné nástroje. Prezradí, čo všetko obnáša praktický život umelca a ako najlepšie využiť svoje predpoklady. Je určený pre každého, koho láka zábavná práca na tvorivom sebavyjadrení.
Bližšie informácie o projekte i jednotlivých workshopoch možno nájsť na stránke www.barmuseum.eu.
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.