Čo s novým týždňom? Naplánujte si ho s Barmuseom

Kvíz, workshop a koncert. Zabaviť sa, niečo nového naučiť a započúvať do skvelej muziky môžete v rámci tohto týždňa na jedinom mieste. V Barmuseu.

Rozbiehame sa v stredu 10. októbra o 20-tej. Zabavte sa so spolužiakmi, kolegami či priateľmi. Poznajte hranice svojich vedomostí a zasmejte v príjemnej atmosfére. Myslíte, že máte všetko v malíčku? Tak príďte potrápiť svoju hlavičku. Zoberte kamošov v stredu 5. septembra do Barmusea a zažite skvelý kvízový večer, na ktorom môžete vyhrať zaujímavé ceny. Registrácia družstiev (každé môže mať maximálne 6 členov) prebieha cez tento formulár. Tak neváhajte, klikajte a registrujte svoj víťazný tím ešte dnes. Štartovné je len 2 eurá na osobu.

V sobotu 13. októbra o 9:30 si prídu na svoje všetci, ktorých láka muzikálové herectvo. Workshop je zameraný na získanie všetkých informácií o požadovaných vedomostiach pre prijímacie pohovory na odbor Muzikálového herectva v Brne. Lektorkou workshopu bude Doc. Mgr. Sylva Talpová, ktorá je vedúcou ateliéru Muzikálového herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brne. Okrem hlavného odboru Muzikálového herectví vyučuje umelecký prednes, dabingové herectvo, a réžiu. Jej špecializáciou je hovorené slovo. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

A napokon sobotný večer 13. októbra o 20-tej večer bude patriť koncertu PRESSBURGER KLEZMER BAND.

o siedmich úspešných albumoch a viac ako dvadsaťročnej činnosti prichádza PREßBURGER KLEZMER BAND s novým projektom BALADEN alebo BALADY. Zohraná zostava sa v posledných rokoch zameriavala najmä na tanečnejšiu hudbu s pečiatkou klezmer. Preßburger Klezmer Band sa však na svojich posledných albumoch (Tants Mit Mir (2012), Tsvantsik Yorn (2015)) nebránili ani hudbe z Balkánu, latinu a jazzovým odbočkám. Nový koncertný program Balady má však omnoho naliehavejšiu ambíciu, ktorý skupinu posúva do nových rozmerov umeleckej činnosti. Členovia skupiny v posledných rokoch neúnavne prekračujú rámec hudobnej realizácie smerom k zberateľskej a vzdelávacej činnosti, čo ich stavia do pozície nie len tých, čo hrajú a spievajú, ale tiež tých čo angažovane zhromažďujú a vzdelávajú. A aj to je jedna z nosných ideí programu židovských Balád, ktorý je možno v porovnaní s predchádzajúcimi komornejším, no obsahuje v sebe veľkú dávku emócií v podobe piesní o láske, živote a Bohu.

Balady vznikli na podnet znovuobjavenia hudobnej tvorby Arie (Aladára) Ben Erez Abrahamsona (1904-1992). Rodák z Topoľčian pôsobil pred emigráciou najmä v medzivojnovej Bratislave a vo svojich kompozíciách zhudobňoval básne najznámejších jidiš básnikov. Tento námet zapadá do súčasných aktivít skupiny, ktorá neúnavne zbiera hudobné námety a zdroje v oblasti židovskej hudby z Bratislavy a Slovenska. Hudobný nápad navyše ideovo splýva so zámerom predstaviť projekt „židovských balád“, t.j. zhudobnených básní najväčších poetov píšucich v jazyku jidiš. „Vďaka spolupráci so zahraničnými hosťami sme postupne objavili čaro súčasných jidiš piesní, ktoré možno nazvať aj ako balady, do ktorých sa nám podarilo zapracovať aj niekoľko piesní a skladieb s pôvodom zo Slovenska. To je presne to, čo sme už dlhšie chceli urobiť. Napriek tomu, že ide o zmes novokomponovaných piesní a nového stvárnenia historických nahrávok, náš nový program pôsobí, akoby vznikol naraz,“ objasňuje vznik nového projektu huslista Andrej Werner. Aktuálna aktivita Preßburger Klezmer Band je bez akýchkoľvek pochybností významným príspevkom k obnove nehmotného kultúrneho dedičstva v oblasti nielen židovskej, ale aj slovenskej hudobnej kultúry. Silnú pečať projektu dali aj piesne relatívne nedávno zosnulej poetky a skladateľky Beyle Schaechter Gottesman, ktorá pred vojnou pôsobila v neďalekej Viedni. Jej piesne sa stávajú súčasťou nového jidiš repertoáru a skupina je poctená, že s požehnaním jej syna, profesora jidiš jazyka Itzika Gottesmana, patrí k ich prvým interpretom. V spojení s tým pôsobia skladba divy jidiš priesne Chavy Alberstein, niekoľko tradicionálov, pieseň o oddanej socialistke, ale aj krásnej Rivkele v kabaretnom podaní, no aj nápev študentov nitrianskej rabínskej školy (ješivy) pôsobia ako „ruka v ruke“.

Koncert v programu priliehavom priestore martinského Barmusea bude pokračovaním oslavy nového, v poradí už ôsmeho, CD albumu skupiny s rovnomenným názvom Baladen. Ten skupina nahrala koncom predchádzajúceho roku pod vedením skúsenej producentskej dvojice Róbert Pospiš a Martin Sillay, ktorých vydavateľstvo Real Music House zastrešilo aj predchádzajúce dva úspešné albumy skupiny, pričom album Tants mit mir sa pýši prestížnou cenou RADIO_HEAD AWARD za najlepší album v kategórii folk&world za rok 2012. Nielen Preßburger Klezmer Band, jeho repertoár, ale aj jeho hostia, posúvajú nový album k tomu najlepšiemu zo židovskej hudby. Že sa tu často snúbia jidiš balady s klasickou hudbou, dokazuje spolupráca s top interpretmi slovenskej klasickej hudby ako sláčikové kvarteto Mucha Quartet a gitaristka Miriam Rodriguez – Brüllová. Nový album však nie je len o meditatívnych a nostalgických skladbách, čo dokazuje tango s brilantným hosťovským výkonom Martina Chovanca na bandoneóne. Silnú aranžérsku pečať platni okrem členov skupiny dal aj „dvorný“ skladateľ Lúčnice Peter Jantoščiak a najmä Dragan Mirković zo Srbska, ktorý sa predstavil v jednej skladbe aj na akordeóne. Last, but not least, čerešničkou na torte je spracovanie legendárnych Čerešní Ľubicou Čekovskou (ktorá sa predstavila aj na klavíri) pod názvom a jidiš textom Karshelekh od talentovanej ukrajinskej textárky Asie Fruman.

Novým koncertným programom a albumom bratislavská formácia nepochybne prekračuje mantinely štandardnej hudobnej činnosti. Pozývame vás na večer s kolektívom, ktorý na našej scéne úspešne účinkuje už viac ako dvadsať rokov a aj my máme niekoľkonásobne overené, že (slovami M. Shepherda, britského virtuóza a lektora klezmeru) „…spája energiu s vitalitou, ktorá postaví obecenstvo na nohy…“. Aj keď si možno tento krát menej zatancujete. No o to viac bude príležitosť započúvať sa do nádhernej hudobnej poetiky, ktorá výrazne ovplyvnila aj prostredie Slovenska. Projekt podporil Fond na podporu umenia.

Naplánujte si už teraz svoj týždeň s Barmuseom.