Čo má spoločné Barmuseum s vesmírnou loďou Voyager? Muzikálový workshop

Už túto sobotu 13. októbra do Barmusea zavíta herečka a dabingová herečka Sylva Talpová. Fanúšikovia jej hlas môžu poznať zo seriálu Star Trek Voyager. V sobotu sa však predstaví ako lektorka workshopu Muzikálového herectva.

Workshop je zameraný na získanie všetkých informácií o požadovaných vedomostiach pre prijímacie pohovory na odbor Muzikálového herectva v Brne. Vstup je zdarma. Tak si takúto jedinečnú príležitosť nenechajte ujsť pomedzi prsty.

Sylva Talpová sa narodila 4. júna 1955 v Karvinej. Chcela študovať medicínu, no po maturite na gymnáziu sprevádzala spolužiaka na prijímačky na JAMU do Brna, kde bola sama prijatá. V roku 1978 hrala v absolventskom predstavení od Miroslava Horníčka – Tři Alberti a slečna Matylda. Štúdium činoherného herectva úspešne zakončila v roku 1979.

Neskôr rok pôsobila v divadle Oldřicha Stibora v Košiciach. Hneď na to sa vrátila späť do Brna, aby zakotvila v Divadle bratov Mrštíkov (v dnešnom Mestskom divadle Brno). Za svoju divadelnú kariéru, ktorú pred časom opustila, si zahrala aj v drámach – Lady Windermerová, Médeia či Evžen Oněgin.

Vo filme sa osobne objavuje síce sporadicky, no dabingu sa venuje neustále. Mimo dabovania mnohých filmových postáv, ako napríklad pani Audelová a rozprávačka v Čokoláde Lassea Hallströma, hovorila jej hlasom aj Katerina Jacob – komisárka Sabrina Lorenzová v seriáli Big Ben. Najviac si ju však vybavia fanúšikovia seriálu Star Trek, v ktorom prepožičala hlas Kate Mulgrew – kapitánke lode Voyager, neskôr admirálke – Kathryn Janewayovej.

V súčasnosti je vedúcou ateliéru Muzikálového herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brne. Okrem hlavného odboru Muzikálového herectví vyučuje umelecký prednes, dabingové herectvo, a réžiu. Jej špecializáciou je hovorené slovo. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Ilustračné foto. internet