február, 2022

19feb16:0022:00Filmový festival Jeden svetFilmový festival Jeden svet v Martine

Detaily predstavenia

16.00. Detský eko workshop
Uhádneš kam patrí? Cesta za ľadom a Múzeorobot.
Pre deti od 4 do 10 rokov.

17.00. Nová šichta
Tomáš Hisem prežil 25 rokov pod zemou ako baník na Ostravsku. Trh práce sa však prudko mení, bane sa zatvárajú, baníci sa rekvalifikujú. Tomáš si napriek neveriacim pohľadom svojich kamarátov volí špecializáciu, ktorá má k jeho pôvodnej profesii naozaj veľmi ďaleko. Rozhodne sa vymeniť šachtu za digitálny priestor a stať sa programátorom. Intímny a zároveň zľahka humorný časozberný portrét z dielne režiséra Jindřicha Andrša sleduje komornú, ale epickú odyseu obyčajného človeka. Svojím nevtieravým humanizmom evokuje diela klasikov britského sociálneho realizmu.

RÉŽIA: Jindřich Andrš / Česko / 2020 / 91 min.
JAZYK: česky, anglicky
TITULKY: české, anglické
TÉMA: Slovensko a Česko za ľudské práva

18.45. Ako som sa stala Partizánkou
Druhá svetová vojna stále ukrýva množstvo príbehov, z ktorých niektoré zostanú navždy tajomstvom. Jednou z mozaiky takýchto spomienok sú aj osudy rómskych partizánov v bývalom Československu. Filmová režisérka Vera Lacková, ktorá je pravnučkou práve jedného z nich, sa o skutkoch svojho pradedka dozvedela už počas toho ako bola malé dieťa a jej prababka jej hovorila rozprávky o jeho dobrodružstvách.
Popri odhaľovaní histórie svojej rodiny nájde Vera aj ďalších rómskych partizánov. Okrem jej dedka Jána rozpráva film aj príbehy ďalších troch odbojárov. Tieto príbehy však ani zďaleka nie sú také, aké sa rozprávajú deťom. Väznenie v koncentračných táboroch, vraždy mnohých blízkych, krvavé bitky počas oslobodzovania Slovenska, partizánska činnosť, spolupráca s americkou tajnou službou, avšak aj udalosti, ktoré sa stali až po vojne –toto všetko môžeme sledovať prostredníctvom rozhovorov s potomkami a aj s tými, ktorí si na toto obdobie dobre pamätajú a sami boli súčasťou týchto príbehov.
Popri svojom hľadaní naráža na hlboko zakorenené predsudky, ľahostajnosť a nenávisť voči rómskej komunite, a to nie len v spomienkach tých, s ktorými má možnosť hovoriť, ale aj pri pohľade na súčasnosť. Autorkinou motiváciou je zbúrať práve tento dlhodobý stereotypný názor a pohľad na Rómov len ako na obete nacizmu. História poukazuje na mnoho Rómov, ktorých činy siahajú ďaleko nad rámec menšinového etnika a zaslúžene sú súčasťou európskych dejín.

RÉŽIA: Vera Lacková/2021/90 min.
JAZYK: slovensky, nemecky
TITULKY: anglické, slovenské
TÉMA: Slovensko a Česko za ľudské práva,
Vzťahy

20.30. Stolen Fish

RÉŽIA: Malgorzata Juszczak /2021/30 min.
JAZYK: anglicky
TITULKY: slovenské
TÉMA: Vplyv nadmerného rybolovu v Gambii

Čas

(Sobota) 16:00 - 22:00

Rezervácia vstupeniek ONLINE

Predpredaj
X