august, 2021

21aug10:0018:00Festival Črepiny časufestival

Detaily predstavenia

Drotárska tvorivá dielňa, streetart, tanečný workshop, módna prehliadka aj koncert Javorových huslí – to je prvý ročník festivalu Črepiny času. Uskutoční sa v sobotu 21. augusta 2021 pri Slovenskom národnom múzeu v Martine na Malej hore.

Sobota pred múzeom bude patriť tvorivej dielni pre deti s drotárom Ladislavom Fapšom. Drotárskemu remeslu priučí návštevníkov od 10.00 do 14.00 hod. a jeho výrobky si budete môcť pozrieť aj na výstave Majstri drôtu v Etnografickom múzeu, ktorého návštevu môžete absolvovať za zvýhodnené vstupné.

V priebehu programu budete mať možnosť sledovať graffiti exhibíciu martinského street art umelca Janka pri tvorbe fúzie street art umenia s tradičnými ľudovými prvkami. Proces vzniku graffiti môžete sledovať od 10.00 do 15.30 hod.

Počas podujatia si budete môcť vypočuť komentované prehliadky muzeálnej záhrady s odborníkom, ktorý Vás zoznámi s históriou tretej najstaršej, dnes už bývalej, botanickej záhrady na Slovensku a jej rastlinnými obyvateľmi. Záhady záhrady budete môcť objavovať o 11.00, 12.30 a 14.00 hod.

„Tancuj brácho, vykrúcaj!“ je názov tanečného workshopu, ktorý sa začne o 14.30 hod. Jeho lektor Adam Kmeť návštevníkov naučí pár tanečných krokov a to nie len moderných.

Na prehliadkové mólo starých materí pozýva o 15.45 hod. folklórny súbor Lysec. Počas módnej prehliadky bude prezentovať modrotlač, ktorá sa používala na výrobu rôznych tradičných odevných súčastí. V minulosti ste ju mohli nájsť na zásterách, sukniach, kabátikoch i šatkách a jej obľuba sa nevyhla ani súčasným odevným návrhom. Na schodoch pred múzeom tak budete môcť vidieť trendy, ktoré sa nosili od polovice 19. storočia až po súčasnosť.

Vyvrcholením programu bude koncert ľudovej hudby Javorové husle o 17.00 hod.

Festival Črepiny času prepája tradičné so súčasným a pripravuje ho Kultúrne centrum Museum v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine. Projekt finančne podporilo mesto Martin.

Podujatie bude prebiehať v zmysle protiepidemiologických opatrení vydaných Úradom verejného zdravotníctva SR.

Čas

(Sobota) 10:00 - 18:00

Miesto predstavenia

Barmuseum

Malá Hora 2

Vstupné

ZDARMA

X