Týždeň plný hudby, divadla i workshopu. Barmuseum doslova ožije umením

Fantastické koncerty domácich i zahraničných umelcov, unikátne divadelné predstavenie, hudobný workshop a dokonca burza platní. Takto nabitý program v rámci jediného týždňa tu už dávno nebol.

Hneď v stredu odštartuje noc plnú jedinečných zážitkov Gwyn Ashton o 20-tej večer. Je to austrálsky psychedelický nezávislý blues-rockový umelec – gitarista, spevák a skladateľ v jednom. V roku 2001 bol ocenený ako 3. najlepší gitarista. Po mnohoročnom hraní v kapele a hosťovaní na koncertoch slávnych umelcov sa vydáva Ashton na sólové turné.

Zo začiatku sa môže zdať, že vystúpenie „one-man band“ bude ukrátené o ostatných členov kapely a šou bude neúplná. Verte však, že stačí jedno živé vystúpenie Gwyn Ashtona a zmeníte názor. Po celú dobu z neho nespustíte oči. Najprv zisťujete ako je možné, že to čo sa deje na pódiu dokáže jeden muž a potom už si len vychutnávate tú jazdu plnú spletitosťou zvukov akustických a fuzzových gitár v kombinácii s Ashtonovým hlasom a silnými údermi kopáku. Počas koncertu nemení len gitary, ale aj štýl hrania, budete počuť alternatívne blues, stoner rock, aj Lennonovskou psychedélii. Ashton akoby vzal kúsky historické rockovej hudby a vložil ich do každej skladby a okorenil retro efekty s moderným vývojom. Dokonca na jeho kopák hral Bill Ward na prvom albume Black Sabbath.

Je to zložitá hudba, ale dokáže uspokojiť najnáročnejšieho fanúšika rock ‚n‘ rollu. To čo je, ale na tomto umelci najvzácnejšie je to, že hudbu robí naozaj s láskou. Čo je vidieť na jeho novej doske „Solo Elektro“. Natáčanie prebiehalo uprostred jeho turné po Európe. V Českej republike si urobil z hotelovej izby nahrávacie štúdio, po miestnosti rozostaval mikrofóny s cieľom zachytiť živý zvuk všetkých nástrojov i hlasu bez akéhokoľvek prepisovania. Každý deň trpezlivo experimentoval a zaznamenával každú skladbu kým sa všetko nespojil v niečo „magického“. Gwyn Ashton si zaslúži vašu pozornosť.

Vstupné: 10 EUR

Vo štvrtok o 19-tej si milovníci divadla nemôžu nechať ujsť predsatvenie Krása a hnus od zoskupenia Med a prach.

Inscenácia je zložená z troch samostatných diel. Jeho prvá časť, scénické dielo s podtitulom „Nezastupiteľnosť nepomenovateľného“, sa pohybuje na hranici medzi inštaláciou, performanciou a inštalovaným koncertom. Pri jeho uvádzaní sa v každom meste vyhľadávajú osobité priestory, ktoré dotvárajú celkový kontext diela. Zrekonštruované i dlhodobo nerekonštruované historické objekty, industriálne budovy, múzeá, galérie atď.

Libreto, hudba, vizuálny koncept, réžia: Andrej Kalinka

Sochy, maľby, objekty: Juraj Poliak

Kostýmy, objekty: Ivan Martinka

Reštaurovanie: Michaela Poliaková

Účinkujú: Andrea Ballayová, Ludovic Cohen, Mária Danadová, Andrej Kalinka, Miriam Kalinková, Lucia Korená, Ela Lehotská, Ivan Martinka, Juraj Poliak, Michaela Poliaková

Med a prach je voľné umelecké zoskupenie autorov a interpretov z oblasti výtvarného umenia, divadla a hudby, ktorí tvoria spoločné diela na pomedzí performancií, divadelných predstavení, koncertov či inštalácií. Ich tvorba je prezentovaná rovnako v divadlách, ako v galériách alebo na koncertných pódiách. Projekt podporil Fond na podporu umenia

Vstupné: 7 EUR

V sobotu o 9:30 dostanú priestor tí, ktorí sa chcú naučiť niečo nového na basovej gitare s lektorom Róberom Balzárom. Naučiť sa môžu nové prvky alebo obohatiť svoje doterajšie skúsenosti. Tematický program workshopu: RHM alebo Rytmus (swing, funky),  Melódia (improvizácia – stupnica), Harmónia (druhy akordov). Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry a umenia národnostných menšín.

Sobotný večer o 20-tej Barmuseum ožije ďalším koncertom v zoskupení Katka Koščová, Martin Geišberg a Daniel Špiner.

Po mnohých spoločných koncertoch pokračuje ich projekt s novou tvorbou. Na jar 2019 plánujú vydať cédečko, dovtedy budú nové pesničky oťukávať naživo počas jesennej koncertnej šnúry. Určite nebude chýbať Katkina poetika autorského šansónu, Danov jazzový klavír a Martinove unikátne pesničkárstvo.

Vstupné 10 EUR

A na úplný záver týždňa tu máme nedeľňajšiu populárnu burzu platní. Začíname o 14-tej s veľkým výberom LP aj CD od jedného eura.