Stivín priniesol do Martina kvalitnú hudbu aj štedrú dávku humoru

Pred pár dňami (19.9.) poctil Martin svojou návštevou skvelý český hudobník Jiří Stivín. V Barmuseu si prišli na svoje priaznivci kvalitnej inštrumentálnej hudby.

Známy jazzový hudobník Jiří Stivín v našom meste odohral jeden zo svojich koncertov v rámci turné Stivín večne živý 50+25 pri príležitosti svojho životného jubilea. Hudobník pochádza z umeleckej rodiny a napriek tomu, že vyštudoval kameru na FAMU, venuje sa výlučne hudbe. Ako sa mohli presvedčiť aj jeho martinskí fanúšikovia, Stivínovu hudbu charakterizuje nespútanosť a improvizácia.

„Happy blues doesn’t exist“. Práve týmito slovami uviedol Stivín jednu z bluesových skladieb, keďže tento hudobný žáner je špecifický prejavom melanchólie či smútku. Tieto emócie však rozhodne nie sú tými, ktoré zanechal Stivín vo svojich martinských fanúšikoch. O príjemnú atmosféru sa postaral aj svojimi vtipnými vsuvkami medzi skladbami. Pomalú, pohodovú, chvíľami až „zimomriavkovú“ hudbu striedal s veselými rytmami a nechýbali ani ľudové piesne. To všetko za hudobného sprievodu gitary v podaní Jaroslava Šindlera, s ktorým Stivín spolupracuje už dlhé roky. Ani jeden sa však netají tým, že aj po rokoch sa ešte vedia navzájom hudobne prekvapiť, čím len získavali na sympatiách zo strany publika.

Jiří Stivín počas martinského koncertu neraz spomenul významnú českú osobnosť – hudobníka a herca Karla Velebného, verejnosti známeho najmä ako objaviteľa Járu Cimrmana. Stivín sa často odvolával na jeho originálne preklady, čím vždy efektívne rozosmial a roztlieskal hostí koncertu. „Jiří Stivín navštívil Barmuseum už po druhýkrát a môžem podľa osobných pocitov z koncertu povedať, že tento excelentný hudobník podal opäť skvelý výkon. Publikum sa bavilo, spokojnosť bola určite na obidvoch stranách“, skonštatoval Ľuboš Šulov z martinského Barmusea. Stivín skutočne preniesol svoju pozitívnu energiu na celé publikum a vytvoril tak úžasnú atmosféru. Na záver ešte dodáme, že Jiří Stivín ukončí svoje koncertné turné po Slovensku a Čechách 23. novembra v pražskej Redute.