máj, 2018

07maj20:0021:30Divadlo Gasparego: MučeníkČo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako rada podobných uvedomelých stúpencov islámu?

Detaily predstavenia

Čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako rada podobných uvedomelých stúpencov islámu? Páchal by atentáty a obetoval sa v mene viery?

Tieto aktuálne otázky si kladieme pre čítaní novej hry Mayenburga – Mučeník, kde hlavným hrdinom je pubertálny Benjamín, ktorý odmieta chodiť na hodiny plávania a pri biológií navliekať kondómy na mrkvu. Matka si praje počuť, že ide o drogy, iný dôvod podivného chovania jej jediného syna nepripadá v úvahu. Učiteľ telocviku v tom vidí tvrdohlavosť adolescenta, učiteľ náboženstva ho chce naverbovať pre svoju farnosť a riaditeľ školy dáva všetko za vinu učiteľskému zboru.

Z Benjaminových protestov a biblických citácií však cítiť strach. Mučeník – Benjamín si nachádza vinníka a označuje ním učiteľku biológie, ktorá je židovského pôvodu. Náhly zvrat v hre prispieva k skutočnej aktuálnosti a naliehavosti. Hra o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti dnešnej spoločnosti je napísaná vtipným jazykom pretkaná biblickými citáciami.

Autor hry – Marius V. Mayenburg je renomovaný súčasný nemecký autor a prekladateľ. Je držiteľom mnohých významných literárnych i divadelných ocenení. Jeho hry sa pravidelne uvádzajú v Nemecku i v zahraničí. Od roku 2000 pôsobí v hamburgskom divadle Schauspielhaus.

Limitovaný počet divákov: 40 miest na sedenie

Dramaturgia: Jana M.Hanzelová
Kostými: Gabriela Paschová
Produkcia: Diera do sveta
Scéna a réžia: Ján Mikuš

Hrajú: J.Mikuš, Ľ.Klimková, B.Bohušová, H.Hajková, J.Kuráň, Ľ.Raši, S.Štofčík, M.Kermiet

Podujatia Kultúrneho centra Museum z verejných zdrojov podporil hlavný partner projektu Fond na podporu umenia

Čas

(Pondelok) 20:00 - 21:30

Miesto predstavenia

Barmuseum

Malá Hora 2

Organizátor

Barmuseum

Vstupné

8 eur

Rezervácia vstupeniek ONLINE

Rezervácia

Rezervácia vstupeniek telefonicky

0950 250 535

X