Divadlo Gasparego a jeho Mučeník v Barmuseu

Čo by sa stalo, keby západoeurópsky kresťan hlásal svoju vieru tak naliehavo a radikálne, ako rada podobných uvedomelých stúpencov islamu? Páchal by atentáty a obetoval sa v mene viery?

Tieto aktuálne otázky kladie hra jedného z najúspešnejších mladých nemeckých dramatikov Mariusa von Mayenburga – Mučeník.

Hlavným hrdinom je pubertálny Benjamín, ktorý odmieta chodiť na hodiny plávania a pri biológií navliekať kondómy na mrkvu. Matka si praje počuť, že ide o drogy, iný dôvod podivného chovania jej jediného syna nepripadá v úvahu. Učiteľ telocviku v tom vidí tvrdohlavosť adolescenta, učiteľ náboženstva ho chce naverbovať pre svoju farnosť a riaditeľ školy dáva všetko za vinu učiteľskému zboru. Z Benjaminových protestov a biblických citácií však cítiť strach. Mučeník – Benjamín si nachádza vinníka a označuje ním učiteľku biológie, ktorá je židovského pôvodu. Náhly zvrat v hre prispieva k skutočnej aktuálnosti a naliehavosti.

Hra o náboženskom fanatizme, extrémizme a povrchnosti dnešnej spoločnosti je napísaná vtipným jazykom pretkaná biblickými citáciami. Autor hry Marius V. Mayenburg je renomovaný súčasný nemecký autor a prekladateľ. Je držiteľom mnohých významných literárnych i divadelných ocenení. Jeho hry sa pravidelne uvádzajú v Nemecku i v zahraničí. Od roku 2000 pôsobí v hamburgskom divadle Schauspielhaus.

V pondelok 7. mája o 20:00 uvedie Mučeníka martinské Barmuseum. Vstupenky na predstavenie si môžete rezervovať tu. Dôležité upozornenie: počet miest na sedenie je 40, vstupenky je potrebné si rezervovať v predstihu.

Udalosť: www.facebook.com/events/367106283767258