Barmuseum ovládne hudobný týždeň plný klasickej i modernej hudby

Huba českých i slovenských klasických autorov, tvorba ranného baroka anglických, francúzskych i talianskych skladateľov, matematické beaty NVMERI a ako čerešnička na torte – herecký workshop. Barmuseum je jednoducho miesto, kde sa stále niečo deje. A vy by ste tam nemali chýbať.

Týždeň podujatí odštartuje v piatok 19. októbra o 17-tej Slávnostný koncert k 100. výročiu vzniku Československa. Podujatie je organizované Českým spolkom na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine – Múzeom kultúry Čechov na Slovensku a Českým spolkom v Martine pod záštitou viceprimátora mesta Martin Mgr. Imricha Žiga. Zaznie umelecké slovo českých i slovenských autorov i hudobné ukážky v podaní Ženského zboru Českého spolku v Košiciach a mužskej speváckej skupiny Mužáci Moravia z Považskej Bystrice. Vstupné je zdarma. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

V piatok 20. októbra o 9:30 ráno si nenechajte ujsť workshop zameraný na techniku reči a hlasu s dôrazom na čo najprirodzenejší herecký prejav. Naučte sa základy hereckých techník – tvorbu situácií a vykresľovanie vzťahov na javisku s lektorkou Lidou Nopovou. Vstup je zdarma. Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.

Piatkový večer bude napokon patriť koncertu NVMERI o 20-tej. Math/progrockové trio NVMERI sú Pišta Královič, Palo Javorník a Miro Tuchyňa. Hudba NVMERI je plná matematických beatov a chytľavých melódií inšpirovaných škandinávskym indie popom.

Spájaním komplexných a pritom ľahko stráviteľných aranžmánov, šumivých synťákových plôch, psychadelických sólových úletov či Pištovho vyššie položeného hlasu, sa zaraďujú k pozoruhodným zjavom na hudobnej scéne. Ich prvý album „From The Dust“, ktorý vydali ešte ako The Uniques, si vyslúžil veľa pozornosti a tiež cenu za Najlepší alternatívny album podľa kritikov Radio_Head Awards. Nasledujúci eponymný album „Nvmeri“ získava zas nomináciu na Najlepší album za rok 2013. Minulý rok vydali svoj tretí album „I don’t think so“, s ktorým opäť získali Cenu kritikov RHA za album roka 2017. Z tohto albumu pochádzajú aj úspešné single Art Of The Trial, Blue Church, Dynamite alebo Short Of Oxygen.

Počas svojho fungovania odohrali koncerty okrem domácej pôdy aj v Čechách, Rakúsku, Nemecku, Slovinsku, Maďarsku, Taliansku, Chorvátsku, UK či v Holandsku, zahrali si okrem iných aj na festivaloch Pohoda, Wilsonic, Grape, Rock For People, Eurosonic Noorderslag v Holandsku, Glimps v Belgicku, Waves Vienna a Waves Bratislava.

Nedeľa 21. októbra bude napokon o 19-tej patriť koncertu ENSEMBLE THEATRUM MUSICUM. Súbor starej hudby Ensemble Thearum Musicum vznikol v roku 2015 v Žiline a zameriava na interpretáciu európskej renesančnej a barokovej hudby. Špecifikom súboru je interpretácia skladieb na kópiách dobových nástrojov, aby dosiahli čo najväčšiu autenticitu zvuku. Ensemble Thearum Musicum sa predstaví s komorným programom zameraným na piesňovú tvorbu raného baroka anglických, francúzskych a talianskych skladateľov ako Dowland, Besard, Monteverdi, Landi a i.